GraSu Community

Înregistrează-te !
E rapid și ușor !
Scapi de reclame si vizualizezi tot conținutul forumului
Postezi mesajele tale
Primesti ajutor din partea comunității
(peste 1200 membri !!)

LINEUP ASII # Girls

Jucator 1
Jucator 2
Jucator 3
Jucator 4
Jucator 5
ASII # Girls
Adversar # Detalii
vs DW * #      
vs DsWW #      
vs gxGw #      
ASII # Girls
Adversar # Rezultat
vs R0k #      3-16
vs uSp #      16-6
vs neXt!LadiEs #      15-16
GraSu.LaLeagane.Ro

Redirecte GraSu

Cum arata programele în C++

In jos

Cum arata programele în C++

Mesaj Scris de faNta la data de Sam Aug 01, 2009 11:31 pm

Programul în c++ pentru interschimbare

#include si #include sunt bibliotecile cele mai des folosite. Dupa cum v-am mai spus un program începe întotdeauna cu delcararea bibliotecilor.

int a,b,aux;
Am declarat variabilele a,b si aux de tip întreg. Dupa orice instructiune în c++ se pune ;

void main()
Este functia principala. Este delimitata de 2 acolade dupa cum se observa mai sus. Nu se pune ; dupa void main() pt ca asta ar însemna ca programul nostru se va opri acolo.

clrscr();
este o functie care sterge ecranul. Dupa ce vom executa programul nostru pt a n-a oara, daca nu vom folosi aceasta functie vom vedea si ce a afisat rularile anterioare ale programului. Aceasta functie este cuprinsa in biblioteca conio.h. Daca nu introduceti aceasta biblioteca va va da eroare la clrscr().

cout<<"a=";
cout<< este instructiunea de afisare (folosit si în citire foarte des pt a sti ceea ce citim).În c++ ceea ce este în ghilimele reprezinta mesaj si il va afisa ca atare. Deci cout<<"a="; va afisa a=

cin>>a;
cin este instructiunea de citire. cin>>a; va citi valoare introdusa de la tastatura pt a. Am folosit înainte cout<<"a=" pt a afisa a= pt a evita confuzia în cazul în care citim multe variabile. Astfel înainte de citire se afiseaza ceea ce urmeaza sa citim.

aux=a;
este o instructiune de atribuire. Valoarea lui a este atribuita lui aux.

cout<<"a="<<
Din nou instrucsiunea de afisare putin diferita. Dupa cum ati intuit cout<<"a=" va afisa a= , iar in continuare avem <
faNta
♥ FAN ASII ♥

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum